O WRO 2021

REVERSO to postulat spojrzenia na nowe zjawiska w sztuce od prześwitującej, ostatnio mocniej widzialnej, spodniej strony – czyli rewersu odwróconej nagle sytuacji, ale i przyrząd ratujący życie wspinaczy w momencie nagłego oderwania się od skały, pozwalający zamienić nieuchronny upadek w kontrolowany zjazd.

Jeśli odkrywanie w XX wieku cyberprzestrzeni jako obszaru społecznego porównać do wielkich odkryć geograficznych, to upowszechnienie i zagospodarowanie internetu XXI wieku przebiega według logiki kolonialnej, wraz z jej wzorcami narzucanej lokalności, akceptowanej, o ile poddaje się imperialnej globalności. Nowe relacje, jeśli mogą powstać i jeśli mają coś zmienić – w swoich przebiegach, w podejściu do podmiotowości, sprawczości, produkcji wartościowej wiedzy, swobodnej kreacji i sprawiedliwej przestrzeni wolności – wymagają procesu analogicznego do tego, jaki zainicjowały teorie postkolonialne.

Jako Biennale Sztuki Mediów, organizowane od czasu transformacji dwudzielnego obrazu świata w 1989, trudno, byśmy nie widzieli konieczności uczestnictwa i reprezentacji przełomu, jaki dokonuje się aktualnie. Odchodzimy od idei budowania znaczenia poprzez nieustanny wzrost: zdobywanego budżetu, przyrostu publiczności, liczby prezentowanych dzieł, uczestniczących artystów, ilości miejsc, wywieranego printu środowiskowego. Szukamy jakościowej drogi i re-definicji rozwoju: postulujemy REVERSO.

Zmiany techniczne już się utrwaliły, obszary podboju nie tylko zostały nakreślone, ale i opanowane. Powrót nie jest możliwy, chyba że nastąpi on skutkiem upadku; negacja technologii nie przyniesie zmiany, ale nacisk na zmianę jest konieczny. Używanie i rozwój techniki nie może być kontynuacją niszczenia globu, ale też nowa ekologia nie powstanie tylko z nawoływania do powrotu do natury. Podobnie, nie ma powrotu do początków sztuki mediów, ale jest czas na przeanalizowanie problemów i przyjętych rozwiązań. Takiego samego namysłu wymaga powiązanie zmian z przemianami kultury. Stąd postulat REVERSO. Zmiana wymaga rewizji stanu rzeczy, wnikliwości i wrażliwości – zbadania podszewki, wewnętrznej strony. To zadanie sztuki mediów; jej szansa działania przez wartości sztuki, przez specyficzne dla niej i nieoczywiste relacje jakie może wykreować, w poszukiwaniu nie jednego rozwiązania, ale wielości wizji, założeń i praktyk.



Odwiedź nas na
wrocenter.pl i wro2021.wrocenter.pl

Śledź nas na
facebooku, instagramie, vimeo i issuu